Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Realitní kancelář JUDr. Josef Křen Váš partner od roku 1997

Asociace Realitních Kanceláří ČR


Poradna

Máme v úmyslu prodat náš byt ve společném jmění manželů, který vlastníme od roku 2010. O byt má zájem náš soused, který jej chce koupit pro svou dceru. Jakým způsobem probíhá prodej nemovitosti, v našem případě konkrétně bytové jednotky podle nové právní úpravy platné od 1. ledna 2014?

V prvé řadě doporučuji se obrátit se zpracováním kupní smlouvy na právníka. Na internetu lze nalézt tzv. vzorové smlouvy, v některých případech je najdete i na některých realitních serverech. Tyto smlouvy jsou ale velmi obecné a při jejich použití riskujete zamítnutí návrhu na vklad pro vady podání. V zásadě by prodej měl proběhnout tak, že si obě smluvní strany odsouhlasí znění kupní smlouvy, kupující uschová kupní cenu do notářské úschovy a u notáře se současně uzavře kupní smlouva a třístranný protokol o úschově kupní ceny mezi prodávajícím, notářem a kupujícím s tím, že kupní cena se uvolní z úschovy notáře po zápisu vlastnického práva kupujícího s výjimkou daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 % z odhadní nebo sjednané ceny, tuto částku zašle notář na účet příslušného finančního úřadu poté, co mu prodávající předloží přiznání k dani za nabytí nemovitých věcí opatřené originálem razítka podatelny příslušného finančního úřadu. V kupní smlouvě se doporučuji zaměřit na ustanovení o předání bytu, je třeba jasně dohodnout lhůtu pro předání a stav a vybavení bytu, které se bude předávat, abyste předešli budoucím dohadům. Při podpisu kupní smlouvy by jste měli doložit průkaz energetické náročnosti budovy, v níž je byt vystavěn, podle nové právní úpravy k datu podpisu kupní smlouvy rovněž bezdlužnost prodávající strany vystavenou správcem domu a kupující má povinnost oznámit do 30 dnů po zápisu jeho vlastnického práva správci domu, že nabyl vlastnictví k bytu. Kupní smlouva se podává návrhem na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu na rozdíl od staré právní úpravy pouze v jednom vyhotovení s ověřenými podpisy účastníků. 

Jaké podmínky bychom měli jako prodávající požadovat při zprostředkování prodeje nemovitosti po realitní kanceláři?

V prvé řadě byste měli požadovat, aby realitní kancelář doložila, že je pro předmět své činnosti pojištěna. Samozřejmě byste měli uzavřít s realitní kanceláří řádnou zprostředkovatelskou smlouvu, ve které by měla být konkrétně uvedena odměna realitní kanceláře za zprostředkování prodeje a výčet služeb, které realitní kancelář poskytne za sjednanou odměnu. Realitní kancelář by rovněž měla doložit její možnosti v rámci nabídky, zda užívá pro zviditelnění Vaší nemovitosti realitní periodika, kolik využívá realitních serverů, zda je členem nějaké profesní organizace, jak dlouho působí na trhu s nemovitostmi. V České republice působí na trhu stejně tolik realitních kanceláří jako v Německu a úroveň poskytovaných služeb je velmi různá, proto byste si měli prověřit mnou shora uvedená doporučení. 
UDĚLTE SOUHLAS S PODMÍNKAMI:

Na základě tohoto odeslaného požadavku nevzniká poskytovali této služby žádná povinnost vůči zadavateli. Poskytovatel Vám nabízí zdarma konzultaci, kde se dozvíte další podmínky.

UDĚLTE SOUHLAS SE ZPRACOVÁNÍM OSOBNÍCH ÚDAJŮ
Pole označená * je nutné vyplnit
Webdesign Estetica Online
Copyright 2015 – JUDr. Josef Křen – Realitní kancelář